|
|
Зліва, Хідетака Нішіяма блокує та контратакує Сенсея Ісао Обату. Тренування на військовій базі ВПС США, 1952 р. На фото особистий підпис Сенсея Нішиями | Показові виступи японської делегації на базі SAC, Сан Діего, Каліфорнія, США, 1953 р. |
Генерал ВПС США Куртіс ЛеМей | Показові виступи японської делегації на базі SAC, Сан Діего, Каліфорнія, США, 1953 р. |
Спеціальний плакат для спецьпідрозділів ВПС США | Сенсей Нішіяма трощить Мае Кері дерев'яні дошки, Вчитель Гічин Фунакоші спостерігає |
Тренування на військовій базі ВПС США, 1952 рік. Зліва Масутацу Накаяма, Хідетака Нішіяма, праворуч Сенсей Обата проводить Міказукі Кері |
До групи увійшли — шість майстрів Дзюдо, очолювані Сенсеєм Суміюкі Котані (шеф-інструктором міжнародного відділу Кодокана), майстер Айкідо Кендзі Томікі і три фахівці з Карате — двадцятип'ятирічний Хідетака Нішіяма, сорокарічний Тошіо Камада і шестидесятитрьохлітній Ісао Обата — найстаріший і найдосвідченіший учень Фунакоші. За три місяці група побувала на 53 військових базах, облетівши практично всю країну. Це було перше офіційне відвідування США експертами Карате.
Група фахівців з бойових мистецтв під час туру по авіабазам США на материковій частині Північної Америки.
В другому ряду з права стоїть — другим Хідетака Нішіяма, третій — Сенсей Ісао Обата.
У 1960 році Нишіяма в співавторстві з Річардом Брауном публікує свою першу книгу «Карате — мистецтво порожньої руки». Книга стала настільки популярною, що тільки англійською мовою, перевидавалася більше 80 разів, і до сіх пір є однією з найбільш продавана книга з Карате.
У червні 1960 року Нішіяма отримує 5-й Дан по Карате школи Шотокан.
На запрошення своїх учнів з SAC в липнi 1961 року Нішіяма переїзжджає в США, де під його керівництвом буде створена Всеамериканська федерація Карате (All American Karate Federation, AAKF). Через чотири роки, в 1965 році, під егідою федерації був проведений перший міжнародний турнір з Карате, на якому зустрілися спортсмени США і Японії. А в 1968 році організовує перший Всесвітній турнір з Карате, який проходив на двох майданчиках: у місті Лос-Анджелесі в найпрестижнішому Меморіал Спорт Арені (штат Каліфорнія, США) і в столиці Мексикі — місті Мехіко. На турнір було запрошено представників команд з Азії, Європи, Північної і Південної Америки. У 1973 році Нішіяма стає співзасновником і першим головою Панамериканського Союзу Карате (PAKU).
Популярність Карате на той час помітно зросла, і по всьому світу з'явилася безліч національних федерацій Карате, тому гостро назріло питання про створення міжнародної організації, як об'єдненного керуючого органу. 27 вересня 1974 на установчих зборах в Нью-Йорку була створена Міжнародна Любительська Федерація Карате (IAKF). Нішіяма був обраний виконавчим директором IAKF. У 1975 році IAKF проводить свій перший Чемпіонат Світу з Карате в Лос-Анджелесі.
У 1979 році відповідно до американського закону, що регулює суспільні, національні, аматорські, спортивні організації, Всеамериканська Федерація Карате (All American Karate Federation), зберігши акронім — AAKF, була перейменована в Американську Аматорську Федерацію Карате (American Amateur Karate Federation), що стала громадської некомерційної корпорацією, і Нішіяма був обраний її першим президентом.
Протягом 1980-х років Хідетака Нішіяма займає різні адміністративні посади керівників, в тому числі і пост президента JKA International, голови AAKF, а після переіменування IAKF в 1989 році на Міжнародну Федерацію Традиційного Карате (ITKF), стає її постійним президентом. Як Голова ITKF Сенсей продорожує активнішу пропаганду Традиційного Карате по всьому світу, проводячи семінари з Карате в національних федераціях, зустрічається з керівниками країн світу.
У 1986 році його обличчя з'являється на обкладинці амеріканського журналу бойових мистецтв — «Black Belt». У 1989 році він публікує книгу — «Керівництво тренера з Традиційного Карате».
10 жовтня 1999 року, в знак визнання десятирічних зусиль Нішіями в Традиційному Карате, і його вклад в фізичне і психологічне здоров'я американців, у Вашингтоні, над Капітолієм, було піднято національний прапор США, в честь сімдесят першого дня народження Нішіями.
У листопаді 2000 року, імператор Японії особисто вручив Сенсею Нішіямі найвищу нагороду держави — Орден Священного Скарбу «Золоті промені з трояндою» четвертого ступеня, від обличя всього японського народу за великий внесок у поширенні японської Будо-культури через Традиційне Карате. Хідетака Нішіяма став єдиним каратеістом Японії, який був удостоєний цієї нагороди. |
У жовтні 2001 президент Польщі, Олександр Кваснєвський, вручив йому одну з найвищих нагород в Польщі — Хрест офіцера «Орден за заслуги перед Республікою Польща».
Незважаючи на досить похилий вік, Нішіяма вів досить активний спосіб життя: щоденно тренував в Національному Інституті Карате (також відомому, як Лос-Анджеловське Центральне Додзьо), подорожував, проводячи семінари, іспити і змагання по всьому світу і особисто очолював адміністративний персонал Міжнародного Бюро ITKF і національне Управління AAKF.
В Хомбу Додзьо, Лос Анжелос, Каліфорнія, США, 1998 рік | В Додзьо ФТКУ, м. Кіровоград, 2000 рік |
Хідетака Нішіяма помер у віці 80 років, 7 листопада 2008 року в Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія. У нього залишилися дружина Йоко і дочки: Юмі, Емі і Нами.
10 жовтня 2009 року ITKF посмертно присвоїло Сенсею Хідетака Нішіями 10-й Дан. Данину честі від імені ІТКF прийняла його молодша дочка Нами. Вручення відбулося в Центрі японських бойових мистецтв Польщі — Додзьо Стара Веж, в присутності посла Японії, почесних гостей — першого Призидента Польщі Леха Валенца і першого Прем'єр-міністра України Вітольда Фокіна, а також учнів Сенсея які приїхали з усіх куточків нашої планети.
Кожен учень Будо бажає отримати від Учителя щось більше ніж Дан за виконання своєї техніки. Так Традиційне Карате України отримала найвищий подарунок від Сенсея НІШІЯМИ — щире, міцне рукостискання. І це є Заповітом для українців — ніколи не зраджувати Традиційному Карате.
Сан Дієго, Каліфорнія, США, 2006 рік